Vyriešené

Stanovenie ceny za pozemok a diaľnice

Dátum: 19.02.2013

Kategória: Správne právo

Chcela by som sa opytat, ako to funguje pri vystavbe dialnic a kupe pozemkov za tymto ucelom.
Cenu ktoru ponuka dialnicna spolocnost je ta ista ako je stanovena v zakone za ucelom vypoctu dane z nehnutelnosti?
alebo je nizsia?
napr. orna poda v katastri Secovce ma hodnotu 0,3691 Eur za m stvorc.
Dakujem,

S pozdravom,

Beata.
Odpoveď:
Dobrý deň,

keďže je pozemok Váš, Vy môžete navrhnúť akúkoľvek cenu. Rozumné však je postupovať reflektujúc na aktuálny pohyb cien v danom regióne. Cena uvedená v predpise obce, z ktorej obec vychádza pri stanovovaní dane z nehnuteľností však môže byť dobrým odrazovým mostíkom pri jej konečnom určení. Každopádne je tiež potrebné uvedomiť si, že ak sa na cene nedohodnete, resp. nedohodli by ste sa ani na cene objektívne stanovenej v prípadnom znaleckom posudku, nastupuje možnosť štátneho donútenia vyvlastnením vo verejnom záujme v súlade s príslušnými ustanoveniami zákona č. 129/1996 Z.z. o niektorých opatreniach na urýchlenie prípravy výstavby diaľnic a ciest pre motorové vozidlá.

V takomto prípade môže dôjsť k vyvlastneniu za primeranú náhradu. Podľa ustanovenia § 8 ods. 1, ods. 2 a ods. 3 uvedeného zákona ak stavebník diaľnice nezískal diaľničný stavebný pozemok a stavbu na ňom dohodou alebo iným spôsobom, vyvlastní sa na jeho návrh; v takomto prípade sa postupuje podľa ustanovení Stavebného poriadku. Správny orgán (stavebný úrad) v konaní o vyvlastnenie diaľničného stavebného pozemku zisťuje, či je preukázaný verejný záujem na vyvlastnení a či sú splnené podmienky vyvlastnenia, a rozhoduje o náhrade za vyvlastňované pozemky, ktoré tvoria diaľničný stavebný pozemok, vrátane stavieb na nich. Ak v konaní nedôjde medzi účastníkmi k dohode o náhrade za vyvlastnenie, správny orgán v rozhodnutí o vyvlastnení určí náhradu za vyvlastnenie v sume zodpovedajúcej trhovej cene určenej znaleckým posudkom. S požiadavkou na vyššiu náhradu za vyvlastnenie odkáže vyvlastneného bez prerušenia konania na súd. Stavebník diaľnice je povinný určenú náhradu za vyvlastnenie vyplatiť vyvlastnenému do 21 pracovných dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o vyvlastnení stavebníkovi.

Vladislav Vyrva, advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@gmail.com
dátum odpovede: 19.02.2013
ohodnoť odpoveď 0 6
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť