Vyriešené

dokazovanie otcovstva

Dátum: 06.01.2015

Kategória: Rodinné právo

Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Pocas mojho tehotenstva manzel, otec neskor narodenej nasej dcery zomrel. Z prveho manzelstva ma dceru. Matka tejto prvej dcery, ako zakonna zastupkyna maloletej, si narokuje na majetok. Matka mojho manzela zije, je uz starsou panou. Otazka znie: ak by som dala urobit testy otcovstva zo vzoriek svokry, svojej dcery a dcery z 1. manz. (manzel pochyboval o otcovstve, nakolko manzelka bola neverna, kvoli comu sa aj rozviedli), aku vahu na sude by zohral vysledok testu, ktory by potvrdil, ze svokra je skutocnou babickou iba mojej dcery.

Dakujem za odpoved
Odpoveď:
Dobry den,

zakon o rodine 36/2005 Z.z. urcuje, za akych podmienok a v akych lehotach je mozne podat navrh na zapretie otcovstva (§ 84 - 96). Opravneny na takyto navrh je vylucne otec, matka alebo samotne dieta, nikto dalsi, pricom k tomu musi dojst do troch rokov veku dietata, ak navrh podava domnely rodic.

Vy nie ste opravnenou osobou, a teda ani testy DNA, ktore by preukazali, ze Vas manzel nebol biologickym otcom dietata, nezvratia narok tohto dietata na jeho dedicsky podiel, pretoze nedoslo k zapretiu otcovstva (tuto okolnost neuvadzate).

S pozdravom

Advokátka - JUDr. Eva Pravdíková Bučková, PhD.

Sputnikova 18
82102 Bratislava
www.advokat-buckova.sk
dátum odpovede: 06.01.2015
ohodnoť odpoveď 7 5
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť