Vyriešené

vytycenie pozemku

Dátum: 19.04.2017

Kategória: Prevody nehnuteľností

Dobrý deň,

chceli by sme kúpiť parcelu na ktorej sú dvaja majitelia(pán a pani) pani vlastní 3/4 parcely a pán 1/4 parcely (pre nás nepotrebnú). S pani sme dohodnutí a pánovu časť ani nepotrebujeme. S pánom nieje vôbec reč ale nie je určené kde presne má tú 1/4. Je nejako možné bez neho to vytýčiť a stavať na tých 3/4 alebo nejako právne dohodnúť keď s ním nieje reč?

Ďakujem za odpoveď
Odpoveď:
Dobrý deň.

Podielový spoluvlastníci v každom metri štvorcovom pozemku vlastnia svoj podiel. Takže ak chcete kúpiť od nich časť pozemku, musíte dať urobiť geometrický plán, ktorý presne vytýči tú časť, ktorú chcete kúpiť. Následne musíte uzatvoriť kúpnu zmluvu s obidvoma spoluvlastníkmi, ktorí Vám túto časť v zmysle geometrického plánu predajú. Nemôžete jednať len s jedným spoluvlastníkom, bez jeho súhlasu a podpisu zmluvu nemôžete nič robiť.
Spoluvlastníci však môžu zrušiť dohodou svoje spoluvlastníctvo a vyporiadať sa medzi sebou tak, že pozemok rozdelia geometrickým plánom podľa výšky svojich podielov a každý z nich sa stane výlučným vlastníkom svojej časti pozemku. Následne budete môcť konať len s vlastníkom toho pozemku, ktorý budete chcieť kúpiť.


S pozdravom

JUDr. Ing. Marcela Martinkovičová, advokátka

Okružná 36
5801 Poprad
dátum odpovede: 19.04.2017
ohodnoť odpoveď 0 1
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť