Vyriešené

Dodatok k pracovnej zmluve

Dátum: 05.12.2014

Kategória: Pracovné právo

Dobrý deň.Potreboval by som poradiť. Zamestnávateľ u ktorého pracujem na dobu určitú podpísanú na 1 rok a ktorá skončila 15.11.2014 som stále nedostal podpísať žiadny dodatok a stále pracujem ďalej! Zo zákona by som teda mal mať automaticky zmluvu predĺženú na neurčito!? Môže mi dať zamestnávateľ dodatočne podpísať dodatok kde bude zmluva predĺžená zas na určitú dobu so spätným dátumom?Môžem to odmietnuť?Prípadne okamžite skončiť pracovný pomer? Je zamestnávateľ povinný dať podpísať takýto dodatok skôr ako uplynie zmluva na dobu určitú?

Ďakujem veľmi pekne
Odpoveď:
Dobry den,

ano, podla § 71 ods. 2 Zakonnika prace, ak zamestnanec pokracuje po uplynuti dohodnutej doby s vedomim zamestnavatela dalej vo vykone prace, plati, ze sa tento pracovny pomer zmenil na pracovny pomer uzatvoreny na neurcity cas, ak sa nedohodnu inak.

Ak by si Vami chcel zamestnavatel dodatocne (so spatnou ucinnostou) uzatvorit dodatok o predlzeni pracovneho pomeru opat na urcity cas, mozete to odmietnut, nemusite s tym suhlasit, kedze v sucasnoti uz mate s nim riadne uzatvoreny pracovny pomer na neurcity cas a to na zaklade zakona, t.j. patria Vam vsetky prava a povinnosti zamestnanca v pracovnom pomere uzatvorenom na neurcity cas.

S pozdravom

Advokátka - JUDr. Eva Pravdíková Bučková

Sputnikova 18
82102 Bratislava
www.advokat-buckova.sk
dátum odpovede: 05.12.2014
ohodnoť odpoveď 4 10
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť