Vyriešené

Dedičské konanie

Dátum: 19.02.2013

Kategória: Občianske právo

dobry den chcela by som sa opytat pred 5 rokmi mi zomrela mama mala som po nej dedicske konanie kde som dedila dom s pozemkami. v pasivach som mala spomenuty ktory mama mal, a ktory som vyplatila. ale v liste vlastnictva mam zapisane vecne bremeno na pozemok, ale to bremeno nebolo v dedicskom konani vobec spomenute. viete mi poradit co s tym mam robit?dakujem
Odpoveď:
Dobrý deň,

vzhľadom na to, že ste nešpecifikovali, aké vecné bremeno sa na Vašom zdedenom pozemku nachádza, je možné len predpokladať a poradiť Vám rámcovo. Z hľadiska podstaty vecného bremena ako vecného práva k cudzej veci je podstatné, že tretej osobe vzniklo právo užívať Váš pozemok a keďže toto právo zostalo existovať aj po smrti Vašej matky, znamená, že je viazané na predmetnú nehnuteľnosť.

Vecné bremená spočívajú spravidla v práve prechodu, prejazdu (najmä ak nie je možné dostať sa k pozemku oprávneného inak, ako cez Váš pozemok), ale aj v práve používať studňu alebo práve strpieť na pozemku stožiar vysokého napätia alebo v inom obmedzení vlastníka konkrétnej nehnuteľnosti a takéto vecné bremeno bolo s oprávnenou osobou zriadené dohodou, trvá zo zákona alebo bolo zriadené ako následok súdneho rozhodnutia.

Vecné bremeno však nie je až taká podstatná vada pozemku, ako by bolo prípadne záložné právo, pretože obmedzuje Vaše vlastnícke právo len z dôvodu existencie objektívnych skutočností, za ktoré nemôžete ani Vy a ani nikto iný, avšak tie reálne existujú a je potrebné na ne reagovať práve zriadením vecného bremena ako práva tretej osoby k Vášmu pozemku.

Samozrejme vecné bremeno má svoju životnosť s tým, že ak sa Vám nezdá, že by mala mať k Vášmu pozemku právo iná tretia osoba, je možné uvažovať aj o tom, že podmienky pre jeho existenciu pominuli, a teda napr. na susedný pozemok sa dá dostať aj inou cestou ako cez Váš pozemok alebo došlo k inej skutočnosti.

Preto odporúčam, aby ste sa obrátili s konkrétnym listom vlastníctva na niektorého z advokátov zapísaných v zozname Slovenskej advokátskej komory za účelom presného posúdenia právneho a skutkového stavu.

Vladislav Vyrva, advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@gmail.com
dátum odpovede: 19.02.2013
ohodnoť odpoveď 0 2
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť