Vyriešené

Darovacia zmluva - dedic

Dátum: 04.10.2016

Kategória: Občianske právo

Dobry den. Pocas manzelstva som nadobudla byt od mami v ktorom este byva darovacou zmluvou. Byt je darovany, takze som vylucnou vlasnickou iba ja. Chcem sa opýtať v pripade mojej smrti by sa byt dedil manzel 1/2 aj syn 1/2 ? Ak ano ako mam postupovat, aby byt dedil iba moj syn? Dakujem za skoru odpoved.
Odpoveď:
Dobrý deň!

Pokiaľ ste byt nadobudli darovacou zmluvou, teda bezodplatne, za trvania manželstva, je vo Vašom výlučnom vlastníctve. V zmysle § 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka v prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Ak nechcete, aby byt zdedil i Váš manžel, napíšte závet. V § 477 Občianskeho zákonníka je uvedené, že v závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké. Je možné v závete synovi odkázať celý Váš majetok, takto by sa, v prípade, ak bude závet platný, dedilo len zo závetu. Výlučne sa teda dedí zo závetu vtedy, ak poručiteľ zanechal celý svoj majetok dedičom zo závetu a tiež nevynechal neopomenuteľných dedičov (potomkov). Alebo môžete synovi v závete odkázať konkrétne tento predmetný byt, potom sa bude dediť zo závetu a súčasne zo zákona, kedy byt (v prípade platnosti závetu) zdedí Váš syn a ostatný Váš majetok bude dediť Váš syn spolu s Vašim manželom zo zákona, t. j. každý rovnakým dielom. Keďže manžel nie je Vašim potomkom, nemôžete ho vydediť, no zároveň nie je neopomenuteľným dedičom, teda jeho nespomenutie v závete nespôsobuje neplatnosť tejto časti závetu. O náležitostiam závetu si dobre preštudujte § 476 až 480 Občianskeho zákonníka, aby bol Váš závet po formálnej i obsahovej stránke v poriadku, aby bol platný.

S pozdravom

JUDr. Stanislava Ďurišová

Dukelská 972/7-3
01701 Považská Bystrica
dátum odpovede: 04.10.2016
ohodnoť odpoveď 5 3
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť