Vyriešené

neplatnost vypovede z PP

Dátum: 27.12.2015

Kategória: Obchodné právo

Dobry den, prosim Vas o radu v nasledovnej veci. Dostal som od zamestnavatela okamzite skoncenie pracovneho pomeru, z dovodu neodspravedlnenej absencie na pracovisku. Zamesnavatelovi som vypoved rozporoval, zaslal som mu list, ze z vypovedou nesuhlasim a trvam na dalsom zamestnavani. Zamestnavatel moju odpoved neakceptoval a nadalej trva na vypovedi. Zaroven mi nevyplatil za 3 mesiace mzdu. Uvedenu vec riesim aj sudne zalobou o neplatnost vypovede. Domnievam sa ze zamestnavatel (konatel) mi dal vypoved z dovodu, ze som rozporoval jeho financne transakcie, kotre neboli v sulade s uctovnictvom kde dochadzalo k odklonu fin prostriedkov neopravnenym sposobom. Bol som v pozicii fin riaditela. Konatel nie je majitelom spolocnosti bol tam iba dosadeny. Po podani zaloby som sa obratil na majitela spolocnosti a o uvedenej veci som ho informoval. Nasledne nastali skutocnosti, ze konatel bol odvolany a bol zvoleny novy konatel. Medzicasom prebieha konanie na sude v mojej veci o neplatnost vypovede a sud zaslal poziadavku na namietky odporcovi to jest zamestnavatelovi aby sa v tejto veci vyjadril. Novy konatel na namietky nereagoval ale reagoval na nich povodny konatel.

Moja otazka znie: Moze povodny konatel este v tejto veci konat za spolocnost a zasielat vyjadrenia k zalobe? Bude sud na tieto namietky prihliadat alebo budu neplatne? Mam upozornit sud, ze v tejto veci konatel kona neopravnene? Alebo je to ulohou noveho konatela? Ak nemoze konat povodny konatel, mozete mi prosim Vas zaslat pripadne nejake znenie paragrafu ktore to jasne vymedzuje, o co by som sa mohol opriet.

Dakujem za radu

S pozdravom

Jozef
domadojo@gmail.com
Odpoveď:
Dobry den,

za spolocnost je opravneny konat vylucne statutarny zastupca, ktorym v pripade spolocnosti s rucenym obmedzenym je konatel v neobmedzenom rozsahu event. prokurista v obmedzenom rozsahu. Akakolvek ina osoba moze za spolocnost konat vylucne na zaklade splnomocnenia.

Ak byvaly konatel nedisponuje (pisomnym) splnomocnenim od spolocnosti, nie je opravneny sa vo veci vyjadrovat a sud nemoze na taketo vyjadrenie prihliadat, jedine, ze by slo o vyjadrenie z pozicie svedka, nakolko byvaly konatel moze bez (pisomneho) splnomocnenia vystupovat jedine v pozicii svedka, ak ho navrhne niektory ucastnik konania.

Ide najma o § 133 a § 14 Obchodneho zakonnika c. 513/1991 Zb., § 23 a § 31 a nasl. Obcianskeho zakonnika c. 40/1964 Zb.

S pozdravom,

Advokátka - JUDr. Eva Pravdíková Bučková, PhD.

Sputnikova 18, 82102 Bratislava
www.advokat-buckova.sk
dátum odpovede: 27.12.2015
ohodnoť odpoveď 5 3
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť