Vyriešené

Vzdanie sa konateľstva vo firme

Dátum: 02.02.2015

Kategória: Obchodné právo

Dobrý deň, som konateľom spoločnosti s.r.o. českej a využila som právo a vzdala som sa konateľstva písomnou formou, ktorú prevzali . Spoločníci a majitelia firmy túto možnosť neakceptujú a chcú, aby som na vlastné náklady spoločnosť zrušila. Žiaľ tieto prostriedky nemám, vzhľadom k tomu, že som u nich robila za minimálnu financií. Prosím o radu aké mám možnosti?
Odpoveď:
Dobry den,

ako konatel, ani ako byvaly konatel, nemate ziadny pravny zavazok zabezpecit zrusenie spolocnosti na svoje vlastne naklady, ak ste sa na to nezaviazali nejakou osobitnou dohodou. Ak by Vam trvala konatelska funkcia, mali by ste povinnost robit ukony smerujuce k zaniku spolocnosti, ak o tom riadne rozhodli spolocnici spolocnosti, ale na naklady spolocnosti.

Zanik funkcie konatela upravuje § 66 Obchodneho zakonnika, podla ktoreho, ak sa konatel vzda funkcie, musi valne zhromazdenie / jediny spolocnik rozhodnut do troch mesiacov o ustanoveni noveho konatela. Ak tak neurobi, vzdanie sa funkcie je ucinne prvym dnom po uplynuti tejto trojmesacnej lehoty, ktora plnie od dorucenia vzdania sa funkcie spolocnosti.

Podstatne je, aby ste dorucenie vzdania sa vedeli preukazat.

Zaroven sa mozete domahat podnetom na registrovy sud, aby Vas registrovy sud vymazal z konatelskej funkcie - na zaklade preukazaneho vzdania sa funkcie a uplynutia lehoty, v ktorej mal byt ustanoveny novy konatel.

S pozdravom

Advokátka - JUDr. Eva Pravdíková Bučková, PhD.

Sputnikova 18
82102 Bratislava
www.advokat-buckova.sk
dátum odpovede: 02.02.2015
ohodnoť odpoveď 1 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť