Vyriešené

Zablokovany ucet exekutorom.

Dátum: 07.03.2017

Kategória: Exekúcie

Dobry deň.Prosim Vas exekutor mi zablokoval osobny ucet na ktory mi chodi moj jediny prijem mzda.Volal som exekutorovy aby mi ho odblokoval ze to budem splacat ale odmietol.Co mam robit teraz upnle bez prijmu.Z coho mam teraz plati elektrinu a pod.Dakujem za odpoved.
Odpoveď:
Dobrý deň.

V zmysle Exekučného poriadku (§ 104 ods.1 a 2) exekúcii odpísaním z účtu nepodliehajú prostriedky na účte povinného do výšky 99,58 eura. Táto suma sa od 01.04.2017 mení na sumu 165 EUR.

Zároveň exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú prostriedky do výšky sumy, ktorá sa podľa zákona nesmie povinnému zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, a to od momentu, keď táto skutočnosť bola banke oznámená. Suma, ktorá sa povinnému nesmie zraziť z mesačnej mzdy alebo z iných príjmov, je špecifikovaná ako tzv. základná suma určená nariadením vlády.

Základná suma, ktorá sa nesmie zraziť povinnému z jeho mesačnej mzdy, je 100 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky.

Na každú osobu, ktorej povinný poskytuje výživné, sa započítava 25 % zo životného minima na plnoletú fyzickú osobu platného v mesiaci, za ktorý sa vykonávajú zrážky; rovnako to platí aj na manžela povinného, ktorý má samostatný príjem.

Ostatné výšky tejto základnej sumy sú veľmi dobre rozpísané v tomto článku: http://www.executor.sk/2013/04/09/blokuje-vam-exekutor-ucet-na-ktora-je-vam-zasielana-mzda-alebo-iny-prijem/


Vy ako povinný musíte oznámiť banke skutočnosť, že na Váš účet je zasielaná mzda alebo iný príjem a zároveň na žiadosť banky jej musíte oznámiť výšku sumy, ktorá nepodlieha exekúcii. Banka si zároveň vyžiada súhlas exekútora s Vami určenou sumou.S pozdravom

JUDr. Ing. Marcela Martinkovičová, advokátka

Okružná 36
5801 Poprad
dátum odpovede: 07.03.2017
ohodnoť odpoveď 1 2
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť