Vyriešené

Odpredaj zdedenej nehnuteľnosti

Dátum: 05.05.2014

Kategória: Daňové právo

Dobrý deň,
v skratke: 5.8.2010 zomrel môj starý otec, prebehlo dedičské konanie, kde sa dedičom stala moja mama (nakoľko jej brat sa vzdal dedičstva v prospech nej, čiže je jediným dedičom) a osvedčenie o dedičstve je z 3.2.2011.
V súčasnosti sa nám naskytla príležitosť zdedenú nehnuteľnosť predať ale chcela by som vedieť, či budeme platiť daň z predaja zdedenej nehnuteľnosti a v akej výške a komu. Ďakujem
Odpoveď:
Dobrý deň,

v prípade Vašej matky ide tzv. dedičstvo v priamom rade, keďže dedila po svojom otcovi. V zmysle ustanovenia § 9 zákona dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Na základe vyššie uvedeného a informácií vo Vašej otázke je vysoko pravdepodobné, že pri predaji zdedenej nehnuteľnosti nebudete musieť zaplatiť daň z príjmu. Odporúčam Vám však overiť skutočnosť, či mali otec Vašej mamy nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov, pred ich úmrtím.

Pokiaľ by sta mali záujem o vypracovanie kúpnej zmluvy, prípadne právne poradenstvo týkajúce sa prevodu nehnuteľnosti, odporúčam Vám obrátiť sa na ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk


dátum odpovede: 05.05.2014
ohodnoť odpoveď 0 1
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť