Vyriešené

Predaj zdedeneho domu

Dátum: 04.05.2014

Kategória: Daňové právo

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať ako je to s predajom zdedeného domu po babičke a dedovi, nakoľko otec mi zomrel a dedičom som zostal ja. Vlastnili to od roku 1953 a dedicke bolo v roku 2012. Chcem vedieť či sa plati daň z predaja a odvod do zdravotnej poisťovne tohto domu ak ho chcem predať.
Ďakujem
Odpoveď:
Dobrý deň,

ak som správne pochopil, tak Váš otec zomrel ešte pred úmrtím Vašich starých rodičov, a preto ste dedili priamo Vy.

Pokiaľ ste dedili po svojich starých rodičoch ide tzv. dedičstvo v priamom rade. V zmysle ustanovenia § 9 zákona dani z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku.

Na základe vyššie uvedeného a informácií vo Vašej otázke je vysoko pravdepodobné, že pri predaji zdedenej nehnuteľnosti nebudete musieť zaplatiť daň z príjmu. Odporúčam Vám však overiť skutočnosť, či mali Vaši starí rodičia nehnuteľnosť vo vlastníctve aspoň 5 rokov, pred ich úmrtím.

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@qbfvyrva.sk
dátum odpovede: 04.05.2014
ohodnoť odpoveď 0 0
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť