Vyriešené

daň z dedičstva

Dátum: 01.12.2013

Kategória: Daňové právo

Dobrý deň. chcela by som sa spýtať, ako je to momentálne s daňou z dedičstva. Mama v dodatočnom dedičskom konaní (11/2013) získala po svojom otcovi, ktorý zomrel v r,2007 urbárske pozemky. Je potrebné podať daňové priznanie a zaplatiť daň? Veľmi pekne dakujem za odpoveď
Odpoveď:
Dobrý deň,

k Vašej otázke si dovoľujem uviesť, že daň z dedičstva a daň z darovania, ktorá bola upravená spolu s daňou z prevodu a prechodu nehnuteľností ustanoveniami zákona č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľností v znení neskorších predpisov je odo dňa účinnosti zákona č. 554/2003 Z.z. zrušená. K zrušeniu týchto daní došlo v rámci daňovej reformy. Zároveň z ustanovenia § 3 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov je zistiteľné, že predmetom dane z príjmu nie je príjem získaný dedením. Z týchto dôvodov nemáte povinnosť priznávať formou daňového priznania akýkoľvek príjem z titulu dedenia, a teda ani platiť daň z tohto príjmu.

V prípade, že by ste mali záujem o podrobnejšie informácie, odporúčam Vám kontaktovať ktoréhokoľvek z advokátov zapísaných do zoznamu advokátov Slovenskej advokátskej komory, ktorý je prístupný na internetovej stránke www.sak.sk.

S pozdravom

Vladislav Vyrva
advokát

Q.B.F. VYRVA, s.r.o.
advokátska kancelária
vladislav.vyrva@superpravnik.sk
dátum odpovede: 01.12.2013
ohodnoť odpoveď 0 2
Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Ďalšie informácie Zavrieť